4030241403 |
Investiguem per Comprendre: aprenentatge amb capses d'investigació |
2023-2024 |
Taller. Educació Primària |
|
|
|
31/1/2024 - 11/4/2024 (15 hores) de 17:00h a 19:00h |
|
CRP del Vallès Occidental III |
|
Numància, 11 (Rubí)  |
|
|
Format |
Presencial |
Organització |
Servei Educatiu Vallès Occidental III
|
| |
|
|
| |
Inscripció |
15/11/2023 - 31/01/2024 |
|
|
Descripció i Metodologia: |
El curs pretén introduir als participants en l'aprenentatge amb propostes d'indagació, també anomenades capses d'investigació a algunes escoles. Es presenta una proposta didàctica de treball a l'aula que es fonamenta en la promoció de processos complexos d'indagació a partir de reptes. Aquesta proposta intenta potenciar i aprofitar l'esperit investigador dels infants per contribuir al seu aprenentatge, concretament al desenvolupament de les seves competències d’autonomia, iniciativa personal i aprendre a
aprendre.
Amb unes propostes o capses d'indagació que els alumnes trien lliurement es pretén generar situacions que afavoreixin mantenir una actitud davant del món basada en el fet de fer-se preguntes, formular-se hipòtesis i buscar respostes, que no és exclusiva del coneixement científic, per interpretar-lo i intervenir-hi.
És una forma de donar continuïtat a les oportunitats que poden oferir-se als ambients d'aprenentatge, però per alumnes més grans que poden protagonitzar processos d'indagació més llargs i complexos.
|
| |
Objectius |
• Conèixer l'experiència d'Investiguem per Comprendre, els seus principis bàsics i alguns exemples concrets d'escoles que plantegen propostes d'indagació als seus alumnes.
• Dissenyar propostes d'indagació, ajustant els continguts, la forma de plantejar-los i la seva presentació.
• Plantejar-se com s'organitzaria una proposta d'aprenentatge d'aquestes característiques al propi centre: Horaris, mestres, agrupaments, durada, avaluació...
|
| |
Continguts |
Sessió 1
Conèixer propostes d'indagació de diferents escoles.
Contextualització teòrica de la proposta.
Sessió 2
Caracterització de les propostes d'indagació.
Disseny de les propostes
Sessió 3
El paper de l'estudiant i el paper del mestre.
Les competències i els continguts.
Sessió 4
Com promoure la consciència de l'aprenentatge i l'autoavaluació.
Què i com avaluar?
Aspectes organitzatius de l'IC.
Sessió 5
Posada en comú de les investigacions dissenyades i avaluació
|
| |
Formador/a |
Albert Díez Vaño (ICE UAB)
|
| |
Avaluació |
Aprofitament en termes d’aprenentatge dels continguts de la formació orientats a una futura implementació a la pràctica docent.
|
| |
Requisits de certificació |
Caldrà que els participants assisteixin a les sessions i presentin i comparteixin amb el grup les tasques encomanades, principalment el disseny d'una proposta d'indagació.
|
| |
Persones destinatàries |
Docents interessats en portar a la pràctica capses d'investigació.
|
| |
E-mail |
crp-rubi@xtec.cat
|
| |
ODS |
ODS4 - Educació de qualitat |
|
|
Calendari |
Sessió 1 |
dimecres |
31/01/2024 |
1700 |
1900 |
Sessió 2 |
dimecres |
14/02/2024 |
1700 |
1900 |
Sessió 3 |
dimecres |
28/02/2024 |
1700 |
1900 |
Sessió 4 |
dimecres |
13/03/2024 |
1700 |
1900 |
Sessió 5 |
dijous |
11/04/2024 |
1700 |
1900 |
|
| |